Kako i zašto koristiti prajmer?

Kada u časopisima ili na društvenim mrežama ugladamo besprekorno lice neke poznate dame, uglavnom smo svesni da je reč o fotošopu, dobrom izboru Instagram filtera ili dobrom izboru plastičnog hirurga. Ali, šta kada u gradu, kafiću, prodavnici ili prevozu vidite savršeno lice neke sasvim obične žene? Nije baš realno očekivati da je majka priroda bila toliko blagonaklona, zar ne? Pa u čemu je onda tajna? Pogađate, u prajmeru!

Kako i zašto koristiti prajmer?

Bez preterivanja, žene koje se nisu plašile da se upoznaju sa (za neke još uvek) novim proizvodom na tržištu, i koje su  na vreme otkrile SVE čari prajmera, privlače pažnju gde god da se pojave. Na njima šminka preko celog dana izgleda kao da su je tek nanele, koža im je glatka i ujednačena, a pore i sve druge eventualne nepravilnosti, potpuno nevidljive!

Samo jedan korak više, a bezbroj benefita

Žene često preskaču ovaj korak u šminkanju, jer ne znaju čemu prajmer tačno služi, ni kako se koristi, ili prosto veruju da im je puder dovoljan. Ali čak ni najkvalitetniji puder za lice ne može prikriti tragove neravnina i nepravilnosti. Zato je tu prajmer! Što pre ga ubacite u svoj neseser, pre ćete shvatiti koliko vas je zapravo malo delilo od baršunastog tena o kom ste oduvek maštali.

Prajmer ili baza, spada u grupu dekorativne kozmetike za negu koja kožu čini ujednačenom i glatkom. Utiče na postojanost šminke, naročito u uslovima velikih vrućina ili velike vlažnosti vazduha, pa ćete sa njim biti sigurni da se šminka ni posle celog dana neće “pomeriti” ni milimetar. Prikriva proširene pore, sitne bore, ispucale kapilare, crvenilo, pa čak i akne!

Zapamtite, prajmer je “štetan” isto koliko i puder, dakle, bezopasan je, sve dok ga redovno skidate pre spavanja i pravilno negujete kožu lica.

Vrste prajmera

Mogu biti u obliku gela ili seruma, kremasti ili u prahu, a najčešće na bazi silikonskih polimera. Takve baze su idealne za popunjavanje pora i postizanje izuzetne glatkoće lica.

Postoje posebno dizajnirani prajmeri za osobe sa izrazito proširenim porama i vidljivim borama, kao i prajmeri koji imaju cilj da prikriju nepravilnosti problematične kože -  rozaceu ili akne i oni su ugavnom specifične zelene boje. Ukoliko imate problem sa proširenim porama potražite rešenje u prajmerima koji u sebi nose naziv poreless.

Masnoj koži odgovara baza za matiranje, dok je za suvu kožu potrebna baza za ublažavanje suvoće i zadržavanje vlage. Važno je istaći da baza deluje kao zaštitni, vodootporni i hidratizovani film na koži, a možete naći i prajmere protiv UVA i UVB zraka.

Lice, kapci, usne

Osim prajmera za lice, postoje i prajmeri za oči, koji omogućuju lakše nanošenje senke, sprečavaju stvaranje nabora i preslikavanje slojeva. Spas su za žene koje imaju masnije kapke i kojima senka bukvalno nestane sa očiju posle dva sataod nanošenja. Prajmeri za usne garantuju dugotrajnost i lepši izgled ruža na usnama. 

Korišćenje prajmera nije rezervisano samo za večernju šminku i posebne prilike. Možete ga svakodnevno koristiti i time korigovati sve nepravilnosti koje vas muče.

Želite no makeup look? Prajmer je savršeno sredstvo za postizanje ovog efekta, naravno, uz mali dodatak rumenila.

Kako se nanosi prajmer?

Prajmer se nanosi na lice posle odgovarajuće hidratantne kreme, a pre tečnog pudera. Ako preskočite stavljanje kreme, u toku dana ćete početi da osećate neprijatne posledice sušenja i zatezanja kože lica. Najbolji izbor je lagana hidratantna krema, jer od teških krema prajmer može da „sklizne“ sa vaše kože.

Ako ga nanosite na celo lice, preporuka stručnjaka je da to činite jagodicama prstiju. Utrljavanje prajmera kružnim pokretima prstiju biće ujedno i blaga masaža lica. Kada ga nanosite na manju, ciljanu površinu, koristite makeup četkicu. 

Pazite da ne preterate sa količinom! Za celo lice je obično dovoljan jedan stisak pumpice, a ukoliko je baza upakovana u tubu, istisnite vrlo malo. Sačekajte 30-ak sekundi da se prosuši pre nego što nanesete tečni puder i korektor. Posebno obratite pažnju na T-zonu i trudite se da prajmer svuda nanosite ravnomerno.

Ko ne mora da koristi prajmer?

Ako imate suvu kožu lica ne morate koristiti prajamer, jer će na njoj šminka svakako dugo stajati, a i pore su manje vidljive pore. Prajmer vam nije potreban ni ukoliko imate manje od 25 godina, jer je mlada koža glatka i nežna, a pore još nisu previše izražene.

Bacanje para? Ne, nikako!

Ne verujte kad vam kažu da je prajmer „bacanje para“! U nekim slučajevima prajmer je važniji od tečnog pudera.

Koristite prajmer ispod hajlajtera

Izvucite maksimum iz svakog kozmetičkog proizvoda. Nanesite ga na jagodične kosti i duž središnje linije nosa, a preko njega utapkajte malo hajlajtera. Prajmer će omogućiti hajlajteru da se ne razmazuje i fiksiraće ga, a vaše lice će blistati tokom celog dana.

Noge, dekolte, modrice 

Prajmer će učiniti da vaše telo izgleda sjajno, ako ga nanesete ispod bronzera, na noge ili dekolte. Korektivnim prajmerom žutog ili ružičastog podtona možete prekriti manje modrice na nogama.

Pročitajte još o: Kombinovanje različitih tipova prajmera za jos bolji efekat

Za ovaj izgled preporučujemo

  • NYX Professional Makeup Bare With Me Daily Moisturiying Primer SPF30

    Poručite odmah
  • NYX Professional Makeup Can't Stop Won't Stop Matte Primer

    Poručite odmah
  • NYX Professional Makeup Eyeshadow Base White Pearl

    Poručite odmah
  • NYX Professional Makeup Glitter Primer

    Poručite odmah
  • L'Oréal Paris Infallible Primer Pore Refining

    Poručite odmah
  • NYX Professional Makeup The Marshmellow Primer

    Poručite odmah

Povezane teme: šminka, večernja šminka, dnevna šminka, tutorial, prirodni look, Loreal Paris, prajmer, primer, baza, NYX, NYX Professional Makeup

Registrujte se / Prijavite se

Makeup recommends

Proizvodi bez kojih nećeš moći ove jeseni!

Jesen je sezona koja nam donosi najzanimljivije makeup trendove ali i novitete kak su makeup proizvodi u pitanju, ovo su proizvodi bez kojih nećes moć...