Nega lica nakon kozmetičkog tretmana

Tretmani voćnim kiselinama, enzimima, hijaluronom, hemijski pilinzi, uklanjanje akni, mitisera… Postoji mnogo različitih tipova kozmetičkih tretmana. Bez obzira da li se rade zbog lečenja, podmlađivanja ili ublažavanja nepravilnosti, ono što je zajedničko svima jeste da blagotvorno utiču na kožu lica i čine je glatkom, zategnutom i svežom.

Klasični tretmani se mogu raditi samostalno ili kao priprema za neke tretmane. Samo dobro očišćena koža može da apsorbuje aktivne supstance u punom obimu, a da bismo ostvarili maksimalan učinak neophodno je primeniti određene mere opreza.

 

Uvek biraj proverene salone! Od stručnog osoblja saznaj sve o sastojcima proizvoda koji se koriste prilikom pilinga, raspitaj se o kontraindikacijama, kao i post-tretmanskim pravilima nege lica. Ne smeš zaboraviti da hemijski pilinzi mogu da oštete i potpuno zdravu kožu ukoliko se neadekvatno primenjuju (opekotine, crvenilo, fleke).

Greške iz mladosti

Iako nega lica u dvadesetim postaje ozbiljnija, sa povremenim kozmetičkim tretmanima uglavnom počinjemo već u tinejdžerskom dobu. Pravilna nega lica u pubertetu je posebno važna, jer smo tada izloženi češćoj pojavi akni i bubuljica. Njihovo neadekvatno saniranje za posledicu ima stvaranje ožiljaka koji će nas celog života podsećati na “greške” iz mladosti. Zato, ukoliko imaš problematičnu kožu, ne odlaži odlazak kod dermatologa i kozmetičara.

Saloni, baš kao i proizvodi koji se u njima koriste moraju biti provereni i namenjeni upravo tvom tipu kože kako pH vrednost ne bi bila narušena. Akne i rozacea teško podnose agresivne tretmane i zato je potreban poseban oprez.

Nega lica posle 30, kao i nega lica posle 40 godine, podrazumeva nešto češći odlazak kod kozmetičara. Uklanjanje bora, zatezanje lica i regeneracija epiderma vraćaju koži svežinu, elastičnost i blistavost.

Nega lica: šta je poželjno

Profesionalni tretmani su delotvorni samo u kombinaciji sa pravilnom kućnom negom. Poseta kozmetičaru preporučuje se na 4 do 6 nedelja, jer upravo toliko traje prirodan ciklus obnove ćelija, ali minimum minimuma je četiri puta godišnje – dakle, na prelasku godišnjih doba.

Neposredni efekti tretmana traju najmanje nedelju dana. Za to vreme, koža izgleda zategnuto, hidrirano i blistavo, a da bi ovakav izgled potrajao što duže, potreno je sledeće:

1. Hidriranje

Stalno hidriranje je ključ! Pij dosta vode, povećaj unos svežeg voća i povrća i koristi dnevne kreme koje obilno vlaže kožu. Kada si dovoljno hidrirana ćelije će funkcionisati mnogo efikasnije, brže ćeš eliminisati toksine iz tela, a hranljivi sastojci iz krema će se bolje apsorbovati. Ovako ćeš dugo zadržati blistavost posle tretmana.

2. Piling

Kućni piling jednom nedeljno pomaže da koža bude mekana i glatka. Redovno uklanjanje mrtvih ćelija sa površine omogućava epidermu da diše, a smanjićeš i mogućnost nastanka fleka. Prvi kućni piling možeš raditi tek 5-7 dana nakon tretmana lica.

3. Vitamin C

Okidači stresa koji svakodnevno prete našoj koži i svežem tenu mogu biti različiti -od ekstremniih vremenskih prilika i promena temperature, preko zagađenja vazduha do loših navika i genetike. Svi ovi faktori doprinose dehidrataciji i stvaranju bora, a od preranog starenja mogu te zaštititi preparati i serumi koji u sebi sadrže vitamin C. On podstiče proizvodnju kolagena i bori se protiv bora i slobodnih štetnih radikala, drži kožu izbalansiranom, toniranom i blistavom.

Šta nikako ne činiti!

Svedi mogućnost komplikacija na minimum, izbegni sve one zamke koje potencijalno mogu da naškode tvojoj koži posle tretmana.

- Sauna, parna kupatila, solarijum, skijanje, teretana i izlaganje sunčevim zracima… Dok otoci i crvenilo ne prođu, izbegavaj sve izvore toplote, ali i ekstremnu hladnoću.

- Zaštita od UV zraka je obavezna, čak i zimi, a naročito nakon tretmana. Sveže ispilingovana koža je posebno osetljiva, jer tretirana površina može lako da izgori. U ovom slučaju postoji rizik od ubrzanog stvaranja bora, pa čak i melanoma.

- Lasersko uklanjanje dlačica, brijanje ili depilacija voskom? Ne, nikako! Sačekaj  minimum 48 sati! Takođe, ne diraj rukama tretirane oblasti i ne ljušti kožu.

- Ne cedi bubuljice i mitisere, jer će svaki tvoj stisak izazvati dodatnu iritaciju, crvenilo, a može doći i do bakterijske infekcije.

Magija jednog proizvoda

Osim redovnog čišćenja lica, hidratantnih dnevnih krema za visokim UV indeksom i bogatih noćnih krema koje hrane i podmlađuju, bilo bi poželjno da posle kozmetičkih tretmana u svoju bjuti rutinu uvrstiš i mineralizovanu termalnu vodu.

 

Ona ima umirujuće dejstvo, otklanja upale i crvenilo, jača prirodnu odbranu kože od oštećenja uzrokovanih sunčevim zracima, podstiče obnovu epiderma, povećava hidrataciju, poboljšava elastičnost i zato se pravilna nega lica teško može zamisliti bez ovog čarobnog proizvoda.

Pročitaj još: Šta su proširene pore na licu i kako ih smanjiti

Za ovaj izgled preporučujemo

  • Garnier Micellar Cleansing Gel Wash Combination And Sensitive Skin

    Poručite odmah
  • Vichy Eau Thermale

    Poručite odmah
  • La Roche-Posay Ultrafine Scrub For Sensitive Skin

    Poručite odmah
  • L'Oréal Paris Pure Clay Exfoliating Wash Gel

    Poručite odmah
  • Mixa Micellar Water Anti-Irritations

    Poručite odmah
  • Garnier Botanical Cleanser Soothing Milk

    Poručite odmah
  • Vichy BB Ideal Soleil SPF 50+

    Poručite odmah
  • La Roche-Posay Effaclar H Hydrating Cleansing Cream

    Poručite odmah

Povezane teme: nega, zaštita kože, tutorial, dnevna rutina, večernja rutina, La Roche-Posay , maske za lice, čišćenje lica, zaštita od sunca, Vichy, krema za lice, vitamin C, nega lica, Garnier

Registrujte se / Prijavite se

Makeup recommends

Kako treba da izgelda tvoj makeup ako nosiš šiške

Promena frizure podrazumeva i promene u tvojoj makeup rutini, šiške imaju svoj veliki come back pa je logično da je neophodno da svoj makeup prilagodi...